do początku mapa serwisu kontakt  
Tani houseboat z zasosowaniem przyczepy kempigowej » Opis budowy

Budowa houseboat-a takiego jak SOLARIS jest niezwykle pracochłonna i kosztowna. Ja Solarisa budowałem prawie całe dwa lata po 5 –6 godzin dziennie. Mogłem sobie na to pozwolić bo jestem na emeryturze i dysponuję odpowiednim pomieszczeniem. Sam kadłub można zrobić stosunkowa szybko, natomiast wyposażenie jest kosztowne i bardzo czasochłonne. Zastosowanie przyczepy kempigowej pozwala tego uniknąć.

W tym celu należy wykonać pływającą platformę i na niej umieścić przyczepę kempingową o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 1 000 kG i długości nie większej niż 450 cm. bez podwozia.

Przyczepy kempingowe są super wyposażone i używane (szczególnie bez rejestracji) nawet w bardzo dobrym stanie są tanie.

Pływająca platforma sklada się z dwóch pływaków wykonanych ze sklejki wodoodpornej połączonych ramą wykonaną z drewnianych kantówek. Pokład (część ramy niezajętą przez przyczepę) pokryto deską tarasową. Część podwodną pływaków polaminowano szklaną tkaniną rowingową. Dla zapewnienia bezproblemowego transportu drogowego, przepływania przez wąskie śluzy i pochylnie kanału elbląskiego zastosowano składane boczne pomosty umieszczone na przesuwanych podporach.

Silnik umieszczono z przodu, przed przyczepą pomiędzy pływakami. Dzięki temu uniknięto stosowania kosztownego sterociągu i zdalnej manetki.

Dla ochrony przed deszczem lub zbyt silnym słońcem możemy z przodu na dachu przyczepy zamontować markizę o szerokośći 300 cm. tak jak w houseboacie SOLARIS.

Osobom poważnie zainteresowanym budową takiego houseboat-a prześle bezpłatnie szczegółową dokumentację konstrukcyjną oraz szczegółowe opisy poszczególnych etapów, laminowania pływakow oraz wykaz niezbędnych narzędzi.