do początku mapa serwisu kontakt  
Prosty zestaw solarny

 

Przedstawiam opisy dwóch zestawów solarnych (fotowoltaicznych) do zasilania 12 voltowych, zaburtowych silników elektrycznych przeznaczonych do napędu niewielkich łodzi wędkarskich o długości od 3 - 4 metrów.

Zestawy pozwalają na dopłynięcie i powrót z nawet najbardziej oddalonych łowisk, a przy wielodniowych zasiadkach na codzienny, wielogodzinny trolling czy też pływanie ze spinningiem. Na postoju jest możliwe korzystanie z lodówki samochodowej, a w łodzi kabinowej także z radia, oświetlenia i innych odbiorników 12V.

 

Pierwszy, najprostszy zestaw składa się z następujących elementow:

 1. Panel solarny, polikrystaliczny o mocy 275 lub 285 watów - na Allegro możemy kupić taki panel wyprodukowany przez dobrą, niemiecką firmę Q-cells już za 540,00 zł. Panel montujemy na łodzi na stałe lub jako demontowalny na czas transportu lub przechowywania łodzi. Do montażu możemy wykorzystać rurki aluminiowe lub nierdzewne, które możemy kupić w sklepie internetowym www.metale-e.pl  oraz elementy wykorzystywane do budowy daszków nad łodziami i pontonami tzw. BIMINI.
 2.  Regulator MPPT 20 amper. Koniecznie musi być to regulator typu MPPT gdyż panel jest przystosowany do akumulatora 24V, a my stosujemy akumulator o napięciu 12V. Zastosowanie tańszego regulatora PWM w tym przypadku spowodowałoby ponad 60% strat w prądzie ładowania akumulatora. Regulator MPPT 20A na Allegro możemy kupić za 120,00 zł.
 3. Akumulator - Powinniśmy zastosować akumulator o pojemności przynajmniej 120 amperogodzin. Najlepszy byłby akumulator żelowy ale niestety najdroższy. Akumulator żelowy TOYAMA o pojemności 130 Ah kosztuje nawet 1 200,00 zł. Dobrym rozwiązaniem jest także akumulator AGM, szczególnie głębokiego rozladowania (DeepCycle). Taki akumulator o pojemności 120 Ah możemy kupić na Allegro za 755,00 zł. Stanowczo odradzam stosowania tanich akumulatorów kwasowych przeznaczonych jako rozruchowe w samochodach gdyż ich trwałość będzie bardzo mała. Akumulator montujemy jak najbliżej silnika np. w zamykanym schowku na rufie łodzi. Jeśli łódź jest przechowywana pod dachem musimy pamiętać o konieczności podładowania akulatora w zimie, a także przed wypłynięciem przy użyciu odpowiedniego prostownika lub wystawieniu łodzi z panelem na słońce.
 4. Bezpiecznik ładowania. Najprościej będzie tutaj zastosować bezpiecznik samochodowy UNI w obudowie. Bezpiecznik powinien być na prąd 30A. Koszt zakupu na Allegro to zaledwie kilka złotych.
 5. Bezpiecznik silnika. Zastosowanie tego bezpiecznika jest bardzo ważne, jego brak może spowodować poważne uszkodzenie silnika lub akumulatora. Najtańsze i dobre rozwiązanie to bezpiecznik taśmowy w obudowie. Koszt to zaledwie kilka złotych. Niektórzy sprzedawcy sprzedają silniki z bezpiecznikiem wtedy oczywiście stosujemy ten bezpiecznik.
 6. Płytka zacisków silnika. Umożliwia łatwe i solidne podłącznie silnika bez strat przepływającego prądu. Należy ją umieścić jak najbliżej silnika i akumulatora np. w zamykanym schowku na rufie łodzi. Płytkę możemy wykonać sami wg załączonego rysunku.
 7. Przewód do panela solarnego. Możemy zastosować kabel OWY 2x2,5 mm2 lub 2x4 mm2 jeśli połączenie jest dłuższe. Kabel podłączamy bezpośrednio w puszce na panelu lub jeśli to niemożliwe obcinamy wtyczki na przewodach z panelu i dolutowujemy nasz kabel, a następnie solidnie izolujemy połączenie przy pomocy koszulek termokurczliwych. Jeśli chcemy panel odłączać na czas transportu lub zimowania stosujemy wówczas złącza typu MC-4.
 8. Przewody ładowania. Możemy zastosować pojedyncze przewody LGY 4 mm2 lub kabel OWY 2x4 mm2.
 9. Przewody do zaciskow silnika. Stosujemy pojedyncze przewody LGY 6 mm2 gdy akumulator jest blisko zacisków lub LGY 10 mm2 gdy odległość jest większa.

Drugi, nieco bardziej złożony zestaw jest przeznaczony dla niewielkich łodzi kabinowych np. pozbawionych masztu i osprzętu żeglarskiego małych łodzi kabinowych takich jak Bez-1, Inka itp.

Zestaw umożliwia podłączenie lodówki samochodowej, oświetlenia, radia i innych odbiorników na napięcie 12V.

Zestaw zawiera następujące dodatkowe elementy:

 1. Wyłącznik główny. Najlepiej zastosować tutaj odłącznik akumulatora. Cena na Allegro ok. 15,00 zł. Wyłącznik odłącza zaciski silnika i wszystkie odbiorniki. Jednak prąd nadal płynie z panela poprzez regulator do akumulatora ładując go na pozostawionej łodzi na przystani czy boi.
 2. Bezpiecznik pozostałych odbiorników - można tutaj zastosować także bezpiecznik samochodowy UNI w obudowie. Bezpiecznik powinien być na prąd 16A. 
 3. Listwa zaciskowa 6 mm2.
 4. Gniazdo zapalniczki podwójne - umożliwia łatwe podłączanie odbiorników wyposażonych we wtyczki do gniazda zapalniczki takie jak: lodówka samochodowa, zasilacze i ladowarki do telefonów, tabletów, reflektory - szperacze itp.
 5. Przewody ładowania. Możemy zastosować pojedyncze przewody LGY 2,5 mm2 lub kabel OWY 2x2,5 mm2

Przewody podłączane pod zaciski powinny być zakończone tulejkami zaciskowymi lub oblutowane. Przewody pod śruby muszą być zakończone końcówkami oczkowymi zaciśniętymi specjalnymi kleszczami i najlepiej jeszcze dodatkowo oblutowane i zaizolowane koszulkami termokurczliwymi. Końcówki oczkowe montujemy także na przewodach silnika. Prace te najlepiej powierzyć do wykonania warsztatowi elektrycznemu lub zaprzyjaźnionemu elektrykowi.

Jeśli w układzie mamy wyłącznik główny możemy zastosować płytkę zacisków silnika typ II, która umożliwia łatwiejsze podłączanie silnika gdyż przewody silnika podłączamy na zewnątrz łodzi.

Osoby mniej doświadczone proszę o zapoznanie się z opisami elementów zestawów solarnych w dziale Problemy techniczne.

Deklaruję udzielenie zainteresowanym wszelkiej możliwej pomocy telefonicznej pod telefonem 692-445-088, a wędkarzom z Soliny także bezinteresownej pomocy osobistej w sezonie letnim.