do początku mapa serwisu kontakt  
Problemy techniczne » Panele solarne

Rodzaje paneli (baterii, modułów) fotowoltaicznych (solarnych, słonecznych):

 

1. Panele monokrystaliczne.

 

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne składają się z ogniw wykonanych z jednego monolitycznego kryształu krzemu umieszczonymi pomiędzy specjalnymi foliami, przykrytymi od góry hartowaną szybą osadzonymi w aluminiowej ramie. Charakteryzują się wysoką sprawnością, zazwyczaj 18-22%. Zazwyczaj ogniwa monokrystaliczne mają kształt ośmiokątów, przez co nie wypełniają w pełni przestrzeni panelu, co powoduje obniżenie sprawności panelu w stosunku do sprawności pojedynczego ogniwa. Ceny paneli monokrystalicznych są wyższe niż polikrystalicznych.

 

2. Panele polikrystaliczne.

 

Najbardziej popularne panele fotowoltaiczne polikrystaliczne składają się z ogniw wykonanych z wykrystalizowanego krzemu umieszczonymi podobnie jak w panelach monokrystalicznych. Charakteryzują się nieco mniejszą sprawnością w przedziale 14 - 18%. Ogniwa mają kształt prostokąta przez co lepiej wypełniają przstrzeń panelu, dzięki czemu sprawność panelu polikrystalicznego jest niewiele mniejsza od panelu monokrystalicznego. Ceny paneli polikrystalicznych są niższe niż monokrystalicznych.

 

3. Panele cienkowarstwowe (thin - film).

 

Panele fotowoltaiczne cienkowarstwowe składają się z ogniw wykonanych z amorficznego, bezpostaciowego, niewykrystalizowanego krzemu umieszczonymi pomiędzy specjalnymi foliami, przykrytymi od góry i od dołu hartowanymi szybami. Są to panele bezramowe (frameless). Charakteryzują się niską sprawnością w przedziale 6 - 10% i wysokim ciężarem z powodu zastosowania dwóch szyb. Panele te pochłaniają szczególnie szerokie spektrum światła słonecznegoprzez co pracują wydajnie nawet przy całkowitym zachmurzeniu, mają wcześniejszy czas startu oraz późniejsze zakończenie codziennej pracy. Ze względu na generowane wysokie napięcia (nawet ponad 80V) wymagają kosztownych regulatorów ładowania typu MPTT o wysokim napięciu wejściowym. Panele te w zasadzie nie nadają się do zastosowań mobilnych. Ceny paneli cienkowarstwowych są najniższe.

 

4. Panele elastyczne (flex)

 

Panele fotowoltaiczne elastyczne składają się z cienkich ogniw monokrystalicznych lub polikrystalicznych umieszczonych pomiedzy specjalnymi foliami. Dzięki budowie bez użycia szkła można je montować bezpośrednio nawet na zakrzywionej powierzchni. Idealnie nadają się do zastosowań takich jak: jachty, kampery przyczepy kempingowe i wiele innych gdzie wymagana jest elastyczność panelu w celu dopasowania do podłoża. Montaż panelu odbywa się przy pomocy silikonu, którym przyklejamy go do podłoża bez użycia systemów montażowych. Dzięki temu mocowaniu panele te są bardziej odporne na kradzieże. Panel można także przykręcić wkrętami.

Panele cechują się bardzo małym ciężarem i grubością zaledwie około 2 mm., są za to bardziej wrażliwe na uszkodzenia np. od gradu i pracują gorzej w upalne dni gdyż nie są chłodzone od spodu. Ceny paneli elastycznych są najwyższe.

 

Panel powinien być ustawiony prostopadle do kąta padania promieni słonecznych. Przy zastosowaniach mobilnych spełnienie tego warunku jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe, dlatego musimy pogodzić się z mniejszą wydajnością paneli.

Wydajność panela spada wraz ze wzrostem jego temperatury, co szczególnie daje się odczuć w upalne dni, dlatego powinniśmy w miarę możliwości zapewnić swobodny przeplyw powietrza od spodu panela.

Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne zarówno ramowe jak i elastyczne o małej mocy (do 100W) przystosowane są do instalacji 12V o większych mocach do instalacji 24V. Panel 24V może współpracować z instalacją 12V lecz dla uniknięcia dużych strat (ponad 50% mocy panelu) musimy zastosować droższy regulator typu MPTT.