do początku mapa serwisu kontakt  
Problemy techniczne » Lodówka na jachcie, housebocie

Lodówka na jachcie jest urządzeniem bardzo przydatnym. Niestety jej instalacja nie jest prosta i jest kosztowna.

Do wyboru mamy w zasadzie 4 rodzaje lodowek: 

  1. Lodówka przenośna, samochodowa z ogniwem Peltiera.
  2. Lodówka turystyczna absorbcyjna.
  3. Lodówka turystyczna sprężarkowa.
  4. Lodówka sprężarkowa domowa 230V.

Ad.1 Lodówka przenośna z ogniwem Peltiera.

 

Taką lodówkę o pojemności 25 - 30 litrów możemy kupić już za sto kilkadziesiąt złotych. Jest łatwa do przenoszenia. Jej instalacja jest bardzo prosta - wystarczy włożyć wtyczkę do odpowiedniego gniazdka. Nie wymaga także specjalnego miejsca do zainstalowania - wystarczy niezakryta pokrywa. 

Niestety na tym jej zalety się kończą.

Lodówka posiada bardzo małą wydajność chłodzenia. Potrafi obniżyć temperaturę wnętrza o max. 16 - 20 stopni poniżej temperatury otoczenia - czyli w upalny dzień temperatura wewnątrz lodówki może sięgać kilkunastu stopni. Na dodatek schłodzenie włożonych produktów trwa bardzo długo.

Lodówka nadaje się do przechowywania napojów, warzyw i owoców i może także masła i paczkowanych próżniowo wędlin. O uzyskaniu lodu do drinków można tylko pomarzyć. Złowione ryby włożone do tej lodowki popsują się prawdopodobnie już po jednej dobie ale chłodnym piwkiem będzie mogli się delektować.

Lodówka jest także wyjątkowo "prądożerna". Przy pojemności zaledwie 25-30l. zużywa aż około 1 400 Wh na dobę. W pełni naładowany akumulator 12V o pojemności 100 Ah rozładuje do zalecanego maksymalnego poziomu 50% w ciągu około 10 godzin. Zasilanie jej na dłuższy czas z samego akumulatora bez wsparcia panela solarnego nie jest możliwe. Abyśmy mogli jej używać nieprzerwanie przez dłuższy czas musimy posiadać akumulator 12V o pojemności przynajmniej 130 Ah ładowany panelem solarnym o mocy przynajmniej 200 W.

Lodówka jest wyposażona w jeden lub więcej wentylatorów, które niestety słychać.

 

Ad. 2 Lodówka turystyczna absorbcyjna.

 

Ta lodówka posiada znacznie wyższą wydajność chłodzenia. Potrafi obniżyć temperaturę wnętrza o nawet  25 - 30 stopni poniżej temperatury otoczenia. Możemy w niej przechowywać znacznie większy asortyment produktów. Nawet uzyskanie lodu, chociaż trudne, jest możliwe. Pracuje bezgłośnie gdyż nie zawiera żadnych ruchomych elementów.

Lodówki te mają najczęściej 3 systemy zasilania 12V (24V), 230V i gaz płynny.

Niestety na zakup musimy przeznaczyć w zależności od pojemności i marki od 1 000 do nawet 4 000 zł.

Zasilanie prądem z akumulatora jest jeszcze trudniejsze niż lodówki przenośnej. Lodówka o pojemności 50 - 80 litrów zużywa aż 1 800 - 2 400 Wh na dobę, więc zarówno pojemność akumulatora jak i moc panela solarnego musi być znacznie wyższa.

Zasilania gazem lodówki zamontowanej na jachcie stanowczo odradzam ze względów bezpieczeństwa. Błędnie wykonana instalacja może spowodować nawet śmierć użytkowników na skutek zaczadzenia czy też wypalenia tlenu z powietrza w kabinie o małej objętości. 

Znalezienie miejsca do zamontowania lodówki, szczególnie na jachcie żaglowym jest bardzo trudne. Lodówce musimy zapenić swobodny dopływ świeżego powietrza do chłodzenia zewnętrznego wymiennika ciepła na poziomie dna lodówki i wylot ciepłego na poziomie góry lodówki. Dla lodówki zasilanej elektrycznie może to być powietrze z kabiny, natomiast dla lodówek zasilanych gazem musimy zapewnić szczelny dopływ powietrza i odpływ powietrza i spalin na zewnątrz co jest szczególnie trudne gdyż zarówno wlot jak i wylot musi być znacznie powyżej linii wodnej.

 

Ad. 3 Lodówka turystyczna sprężarkowa.

 

Lodówki sprężarkowe są to najbardziej popularne lodówki, szczególnie w zastosowaniach domowych.

Posiadają bardzo duże zdolności chłodzenia sięgające do ponad 40 stopni poniżej temperatury otoczenia. Cechują się małym zużyciem prądu, nawet kilkukrotnie niższym niż lodówki absorbcyjne. Lodówka o pojemności 80 litrów zużywa zaledwie 400 Wh na dobę. Na akumulatorze 12V 100Ah taka lodówka będzie pracować prawie dwie doby.

Jak sama nazwa wskazuje, lodówki te są wyposażone w sprężarkę, którą niestety słychać. Lodówka także musi mieć zapewniony swobodny dopływ i odpływ powietrza chłodzącego zewnętrzny wymiennik ciepła lecz może to być powietrze z kabiny jachtu, nie musimy więc jej montować powyżej linii wodnej.

Niestety turystyczna lodówka sprężarkowa przystosowana do zasilania prądem stałym o napięciu 12V jest bardzo droga. Za lodówkę o pojemności 50 - 80 litrów będziemy musieli zapłacić ponad 3 000 złotych.

 

Ad. 4 Lodówka sprężarkowa domowa.

 

Nieomal każdy posiada taką lodówkę w domu. Są to najbardziej niezawodne, trwałe, wydajne i ekonomiczne lodówki. Ich cena jest niska. Lodówkę o pojemności 50 - 80 litrów możemy kupić już za 370 - 450 złotych. Niestety do zasilania wymagają prądu przemiennego o napięciu 230V.

Używanie takiej lodówki na jachcie jest możliwe. Przez kilka lat używałem lodówki 50 l. na jachcie motorowym TUROŃ, a obecnie od trzech lat używam podblatowej lodówki 120 l. na housebocie SOLARIS.

Do zasilania należy użyć przetwornicy DC/AC 12V/230V. Powinna to być przetwornica "czysty sinus" o mocy ciągłej przynajmniej 1 000 W. Lodówki pracują także ze znacznie tańszymi przetwornicami o "sinusie modyfikowanym" lecz ich praca jest znacznie głośniejsza i prawdopodobnie trwałość agregatu jest dużo mniejsza.

Lodówki te pobierają w czasie pracy zaledwie 60 - 80 W prądu, dlaczego więc konieczna jest aż tak duża moc przetwornicy? Otóż problemem jest często występujący rozruch agregatu sprężarkowego. Zmierzony oscyloskopem podczas rozruchu prąd był nawet kilkadziesiąt !!! razy większy niż w czasie pracy. Używana na jachcie TUROŃ mała, 50 l. lodóweczka w niedługim czasie uszkodzila mi 600W przetwornicę.