do początku mapa serwisu kontakt  
Problemy techniczne » Bezpieczniki, przewody zasilające

1. Bezpieczniki

 

Większość zaburtowych silnikow elektrycznych nie posiada żadnych zabezpieczeń przed gwałtownym wzrostem prądu pobieranego przez silnik w wypadku jego zablokowania poprzez zaplątanie się śruby w wodorosty, żyłki itp. W takim wypadku po bardzo krotkim czasie dochodzi do poważnego uszkodzenia silnika. Aby tego uniknąć absolutnie konieczne jest stosowanie bezpiecznika. Sklepy sprzedające silniki mają w swej ofercie często bardzo drogie (kilkadziesiąt złotych) bezpieczniki. Nie musimy ich stosować. Od kilku lat używam bardzo tanich, ale naprawdę solidnych bezpieczników taśmowych. Ich cena wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy. Koszt bardzo porządnej obudowy to kilka zlotych. Zaletą ich oprócz niskiej ceny i solidnej budowy jest to, że bardzo wyraźnie widać przepalenie bezpiecznika.

Odradzam natomiast stosowanie bezpiecznikow szklanych w przezroczystych, plastykowych obudowach. W Solarisie zastosowalem trzy takie bezpieczniki, które wszystkie uległy zniszczeniu w czasie jednego, upalnego, lipcowego weekendu. Ich wodoszczelność powoduje, że się silnie nagrzewają gdyż mają bardzo utrudnione chłodzenie, a bardzo kiepski plastyk, z którego jest wykonana obudowa po prostu się topi. 

Bezpiecznik dobieramy na prąd nieco wyższy niż prąd maksymalny pobierany przez silnik podany w instrukcji obsługi lub  prąd pobierany przez silnik na najwyższym biegu. Gdy tej informacji nie ma w instrukcji, a podana jest moc silnika to prąd możemy obliczyć dzieląc moc silnika przez napięcie akumulatora. Np. moc sinika wynosi 480 W, a zasilamy go 12V akumulatorem to prąd wyniesie 480 : 12 = 40 Amper. Dobieramy wówczas 50 A bezpiecznik.

 

2. Przewody zasilające zaburtowy silnik elektryczny.

 

W przewodach zasilających występują straty napięcia, a więc także mocy prądy płynącego do silnika.

Jak wielkie to są straty dla silnika pobierającego prąd 40A, zasilanego z akumulatora 12V dla róznych przekrojów  i długości przewodów  pokazuje poniższa tabela.

 

Przekrój przewodu            mm. kw. Długość przewodu             cm.

Strata napięcia

         Volt

Strata napięcia

            %

Typowe przewody            

             6,0

            150          0,35             2,9
             6,0              90          0,21             1,7
           10,0             150          0,20             1,7
             6,0             400          0,92            11,6
           16,0             400          0,35              2,9

 

Jak z powyższej tabeli widzimy, znaczne straty napięcia występują tylko w przypadku zastosowania bardzo długich, po 4 metry przewodów zasilających o przekroju 6 milimetrow kwadratowych. Tylko w tym przypadku celowe jest zastosowanie przewodów o dużym przekroju. W pozostałych przypadkach straty są niewielkie, poniżej 3% gdy np. różnice napięć naładowanego i dopuszczalnie rozładowanego akumulatora wynoszą 14 - 10,5 = 3,5V to jest aż 29%.

Niektórzy sprzedawcy oferują bardzo drogie przewody reklamowane jako "małostratne". Standardowe przewody są wykonywane z miedzi, która jest jednym z najlepszych przewodników prądu elektrycznego. Lepszym przewodnikien jest tylko srebro, którego oporność właściwa jest mniejsza zaledwie o 5% od miedzi. Czyli gdybyśmy do zasilania naszego silnika użyli zamiast przewodów typowych o przekroju 6 mm.kw. i długości 1,5 m. przewodów o takich samych wymiarach wykonanych ze srebra nasze straty napięcia zmniejszą się z 2,9% do 2,75%, a dużo lepszy efekt da skrócenie przewodow typowych o zaledwie kilka centymetrow. Więc opowieści o tym jak to po wymianie przewodów na "niskostratne" łódka zaczęła szybciej płynąć moim zdaniem można włożyć między bajki.

Znaczne straty napięcia, niekiedy nawet większe niż w przewodach może spowodować złe połączenie przewodów z biegunami akumulatora. Delikatne krokodylki, w które wyposażają przewody producenci w połączeniu z często zaśniedziałymi biegunami powodują znaczne straty napięcia. Przy dłuższym pływaniu powinniśmy zastosować solidne klemy jak w samochodach lub zastosować śruby w akumulatorach z gwintowanymi otworami w biegunach.