do początku mapa serwisu kontakt  
Moje jachty » Tulipan - opis

KABINOWA ŁÓDŹ SOLARNA „TULIPAN”

Opis

 

 

Łódź zostala wybudowana na bazie skorupy pływającej przyczepy kempingowej „Unicamp 4.0”

 

Dane techniczne:

Rok budowy – 2014

Długość – 400 cm.

Szerokość – 180 cm.

Wysokość – 215 cm.

Zanurzenie – ok. 20 cm.

Ciężar łącznie z przyczepą – 750 kG

Wysokość w kabinie – 132 cm.

Wysokość w kokpicie – 187 cm.

Miejsca do spania w kabinie – dla dwóch osób 2 x 60 x 200 cm.

dla trzech osób 1x 175 x 200 cm.

Moc paneli solarnych – 2 x 250 W

Pojemność akumulatorów – 4 x 80 Ah, 12 V

Moc przetwornicy 24VDC/12VDC – 120 W

Moc przetwornicy 24VDC/230VAC – 500 W

Maksymalny prąd ładowania zewnętrznego akumulatora – 10A, 12V lub 24V

 

TULIPAN jest rekreacyjną łodzią kabinową o napędzie elektrycznym z zasilaniem solarnym. Dzięki zastosowaniu cichego silnika elektrycznego można nią pływać po najbardziej atrakcyjnych akwenach objętych strefą ciszy, których jest coraz więcej oraz łowić ryby metodą trollingu. Łódź szczególnie nadaje się do rodzinnych pływań z dziećmi oraz dla wędkarzy. Do pływania Tulipanem nie są wymagane żadne uprawnienia.

Łódź jest zbudowana z laminatu poliestrowo-szklanego, a zabudowa ze sklejki wodoodpornej. Wnętrze wyklejono twardą pianką poliuretanową o grubości 20 – 50 mm. ocieplającą kabinę i zapewniającą niezatapialność. Ściany i sufit kabiny pokryto materiałem stosowanym na podsufitki samochodowe. Podwodna część kadłuba z dwoma pływakami w kształcie katamaranu daje bardzo dużą stabilność i małe zanurzenie – 20 cm. umożliwiające pływanie po płytkich wodach. Wyposażona w stopień otwarta rufa i odpowiednio ukształtowane dno pozwala na przybicie do brzegu nawet na bardzo płytkiej wodzie i wygodną komunikację z lądem. Zbudowany z dwóch paneli solarnych dach nad kokpitem, duża, przeszkloma z trzech stron owiewka oraz opuszczane, zapinane na zamki błyskawiczne boki kabinypozwalają na pływanie łodzią nawet przy najgorszej pogodzie oraz dają dodatkową przestrzeń mieszkalną z pęłną wysokością stania.

Dno kokpitu oraz ławki w kopicie wyłożono oryginalnym drewnem Teak.

Jacht pomimo niewielkich rozmiarów posiada zaskakująco obszerną kabinę o wymiarach aż 270x175 cm.. W kabinie zamontowano dwie koje o rozmiarach 200x60 cm. dla dwóch dorosłych osób. Po rozłożeniu oparć trzymujemy jedną koję o wymiarach 200x175 cm. umozliwiającą spanie 3 dorosłym osobom lub dwójce dorosłych z dwójką dzieci.

Materace pokryto samochodową tkaniną typu Alcantara. Pokrycie można łatwo zdjąć do prania dzięki zamkom błyskawicznym.

Wewnątrz kabiny umieszczono dwie szafki, a nad nimi liczne półeczki. Na górze prawej szafki umieszczono blat do sporządzania posiłków a na lewej dwupalnikową kuchenkę gazową oraz zlewozmywak z wylewką bieżącej wody zaburtowej.

Pod kojami umieszczono dwa obszerne schowki, a w kokpicie pod ławkami dalsze dwa duże schowki. Z przodu kabiny znajduje się schowek na kotwicę, a nad nim półeczka na drobiazgi.

Panoramiczne przeszklenie kabiny daje doskonałą widoczność. Otwierane oraz łatwo demontowane okno z przodu kabiny umożliwia bardzo dobre przewietrzanie kabiny.

Stałe przewietrzanie kabiny podczas postoju w marinie czy na kotwicy zapewniają dwa umieszczone na dachu regulowane wywietrzniki.

Dobry dostęp do kabiny oraz bardzo łatwe otwieranie i zamykanie zapewnia aluminiowa, wsuwana pod sufit żaluzja.

Bardzo dobre oświetlenie zapewniają dwie długie listwy LED. W nocy lub do czytania można wykorzystać dwie regulowane lamki LED.

Łódź wyposażono w dobrej jakości odbiornik radiowy umożliwiający odtwarzanie plików MP3 dzięki gniazdu AUX oraz czytnikom CD i USB. Dwie przetwornice napięcia, jedna 24VDC/12VDC o mocy160W oraz druga 24VDC/230VAC o mocy 500W umożliwiają użytkowianie na łodzi wielu urządzeń elektrycznych.

Mini stacja pogody wskazuje temperaturę wewnątrz kabiny i na zewnątrz oraz aktalny czas i datę.

Dach nad kabiną zbudowano z dwóch paneli solarnych o mocy aż 2x250 W, które za pośrednictwem dwóch regulatorów MPPT ładują baterię akumulatorów o napięciu 24V skladającą się z czterech żelowych akumulatorów o napięciu 12V pojemności 80Ah każdy.

Łódź wyposażono w zewnętrzny maximizer 24V/100A umożliwiający bezstratną regulację obrotów dowolnego komutatorowego silnika zaburtowego.

Dzięki tak dużej mocy paneli solarnych, zastosowaniu bardzo wydajnych regulatorów MPPT, a przede wszystkim maximizera zasięg pływania łodzi jest praktycznie nieograniczony.

Podczas dwuletniej eksploatacji łodzi na zalewie solińskim wielokrotnie przepływałem w ciągu dnia dystans Chrewt – Polańczyk (15 km.). Akumulatory nie tylko nigdy nie wymagają ładowania prostownikiem ale podczas postoju dysponujemy dużym nadmiarem energii elektrycznej, który możemy wykorzystać do zasilania np. wyjątkowo prądożernej ale za to bardzo taniej lodówki turystycznej czy też ładowania zewnętrznego akumulatora do dodatkowej łódki do spiningowania czy też do łódki zaprzyjaźnionego wędkarza. Układ elektryczny Tulipana umożliwia takie, bardzo łatwe ładowanie bez konieczności wyciągania akumulatora z łódki.

Tulipan jest wyposażony we wskaźniki oraz panel sterujący MT5 dające pełną kontrolę pracy instalacji fotowoltaicznej.

Transport łodzi ułatwia przyczepa podłodziowa z wciągarką. Dzięki specjalnej konstrukcji przyczepy, której koła są częściowo schowane w nadkolach wykonanych w pływakach kadłuba do wodowania jachtu nie jest potrzebny slip czy też utwardzone dno. Wystarczy 50 cm. wody o niezbyt grząskim dnie. Jacht dzięki niewielkiemu ciężarowi – 750 kG łącznie z przyczepą i nisko położonemu środkowi ciężkości można bezpiecznie holować nawet niedużym samochodem osobowym ze zwykłym – kat. B prawem jazdy.

 

Wyposażenie:

 

Przyczepa podłodziowa z wciągarką i kołem zapasowym (niezarejestrowana) – 1 szt.

Silnik elektryczny zaburtowy 86 lbs 24V f-my Minkota – 1 szt.

Panel fotowoltaiczny (solarny) 250W – 2 szt.

Akumulator żelowy 80Ah/12V – 4 szt.

Regulator ładowania solarny MPPT typ Tracer 1210 – 2 szt.

Panel sterujący typ MT5 – 1 szt.

Przetwornica napięcia 24VDC/12VDC 160W typ PE-16N Volt Polska – 1 szt.

Przetwornica napięcia 24VDC/230VAC 500W typ IPS 500 Plus Volt Polska – 1 szt.

Maximizer 24V 100A – 1szt.

Pompka wody zaburtowej z regulacją – 1 szt.

Radio samochodowe z głośnikami – 1 szt.

Listwy oświetleniowe LED 200cm. - 2 szt.

Reflektorki LED – 2 szt.

Kotwica składana – 1 szt.

Wywietrzniki dachowe nierdzewne regulowane – 2 szt.

Knagi nierdzewne – 4 szt.

Relingi nierdzewne – 6 szt.

Komplet materacy

Stacja pogody

Instrukcja obsługi

 

Dodatkowych informacji udziela właściciel jachtu Edward Zamyślewski tel. 692 445 088.