do początku mapa serwisu kontakt  
Moje jachty » Tulipan - instrukcja obsługi

KABINOWA ŁÓDŹ SOLARNA „TULIPAN”

Instrukcja obsługi

 

 

I. Dane techniczne:

 

Rok budowy – 2014

Długość – 400 cm.

Szerokość – 180 cm.

Wysokość – 215 cm.

Zanurzenie – ok. 20 cm.

Ciężar łącznie z przyczepą – 750 kG

Wysokość w kabinie – 132 cm.

Wysokość w kokpicie – 187 cm.

Miejsca do spania w kabinie – dla dwóch osób 2 x 60 x 200 cm.

dla trzech osób 1x 175 x 200 cm.

Moc paneli solarnych – 2 x 250 W

Pojemność akumulatorów – 4 x 80 Ah, 12 V

Moc przetwornicy 24VDC/12VDC – W

Moc przetwornicy 24VDC/230VAC – W

Maksymalny prąd ładowania zewnętrznego akumulatora – 10A, 12V lub 24V

 

II. Wyposażenie:

 

Przyczepa podłodziowa z wciągarką (niezarejestrowana) – 1 szt.

Silnik elektryczny zaburtowy 86 lbs 24V f-my Minkota – 1 szt.

Panel fotowoltaiczny (solarny) 250W – 2 szt.

Akumulator żelowy 80Ah/12V – 4 szt.

Regulator ładowania solarny MPPT typ Tracer 1210 – 2 szt.

Panel sterujący typ MT5 – 1 szt.

Przetwornica napięcia 24VDC/12VDC 160W typ PE-16N Volt Polska – 1 szt.

Przetwornica napięcia 24VDC/230VAC 500W typ IPS 500 Plus Volt Polska – 1 szt.

Maximizer 24V 100A – 1szt.

Pompka wody zaburtowej z regulacją – 1 szt.

Radio samochodowe z głośnikami – 1 szt.

Listwy oświetleniowe LED 200cm. - 2 szt.

Reflektorki LED – 2 szt.

Kotwica składana – 1 szt.

Wywietrzniki dachowe nierdzewne regulowane – 2 szt.

Knagi nierdzewne – 4 szt.

Relingi nierdzewne – 6 szt.

Komplet materacy

Stacja pogody

Instrukcja obsługi

 

III. Panel wskaźników

 • Wskaźnik „A” pokazuje prąd wypływający z baterii akumulatorów lub prąd płynący do baterii (prąd ładowania) kiedy wyświetla się znak „-” (minus). Jest to różnica pomiędzy prądem pobieranym przez odbiorniki (silnik, oświetlenie, radio itd.), a prądem dostarczanym z paneli fotowoltaicznych przez regulatory ładowania.
 • Wskaźnik „V1” pokazuje napięcie baterii akumulatorów zamontowanych w łodzi.
 • Wskaźnik „V2” pokazuje napięcie zewnętrznego akumulatora podłączonego w celu naładowania.
 • Bezpiecznik "B1" zabezpiecza obwody oświetlenia kabiny oraz obwód zasilania Maximizera.

 

IV. Przed wypłynięciem:

 • Sprawdzić stan techniczny łodzi – czy nie powstały uszkodzenia lub zalania wodą na skutek silnego wiatru, wysokiej fali, wandalizmu itp.
 • Włączyć wyłącznik główny na przedzie schowka pod prawą koją (patrząć w kierunku dziobu). Powinniśmy usłyszeć krótki pisk uruchomianej przetwornicy 24V/12V oraz powinna zapalić się lampka sygnalizacyjna Ls2 przy gnieździe 12V.

Uwaga: Nawet po wyłączeniu wyłącznikiem głównym nadal podłączone są panele solarne do regulatorów ładowania, a regulatory do baterii akumulatorów, a więc część obwodów elektrycznych jest stale pod napięciem. Jest to konieczne aby umożliwić stałe ładowanie akumulatorów także podczas postojów łodzi. Należy o tym pamiętać i zachować ostrożność przy kontaktach z instalacją elektryczną.

 • Włączamy wyłącznikiew W2 wskaźniki na panelu wskaźników i sprawdzamy napięcie baterii akumulatorów na wskaźniku V1. Po dłuższym postoju akumulatorypowinny być w pełni naładowane, a napięcie powinno być około 28V.
 • Na tablicy rozdzielczej znajdującej się w schowku pod stopniem wejściowym do kabiny sprawdzamy stan lampek sygnalizacyjnych regulatów ładowania MPPT. Lewe lampki, wskazujące stan ładowania paneli solarnych powinny świecić ciągłym światłem zielonym, a prawe lampki wskazujące stan baterii akumulatorów powinny wolno migać zielonym światłem. W wypadku niepełnego naładowania akumulatora (np. po krótkim postoju po długim płynięciu) lampki prawe będą świecić ciągłym światłem zielonym co oznacza stan ładowania akumulatorów, a napięcie na wskaźniku napięcia akumulatorów pod radiem może być niższe od 28 V.

​Uwaga: Przyczyną nie świecenia się prawej lampki na prawym regulatorze ładowania może być nieprawidłowe włączenie ładowania zewnętrznego akumulatora wyłącznikiem WŁ. Dźwigienka wyłącznika powinna być w górnym położeniu.

 • Sprawdzamy czy jest wyłączony Maximizer – czy nie świeci się lampka obok wyłącznika Maximizera.
 • Montujemy na pawęży silnik elektryczny, sprawdzamy czy rączka regulująca obroty silnika jest w pozycji zero i regulujemy ustawienie silnika. Następnie podłączamy silnik do zacisków z prawej strony pawęży (patrząc w kierunku dziobu). Kabel dodatni (czerwony) podłączamy do mniejszego zacisku, natomiast ujemny (czarny) do większego zacisku.
 • Łódź jest gotowa do wypłynięciu po odcumowaniu.

V. Manewrowanie łodzią – posługiwanie się Maximizerem.

 

W popularnych, niedrogich modelach elektrycznych silników zaburtowych zastosowano regulację obrotów silnika poprzez włączanie przełącznikiem umieszczonym w głowicy silnika w szereg z uzwojeniami silnika rezystorów (nazywanych też cewkami) umieszczonych w tylnej części silnika. Dzięki temu obroty silnika, a także prąd pobierany przez silnik jest tym niższy im niższy bieg (większy rezystor) włączymy. Regulacja ta powoduje duże straty prądu na rezystorach, szczególnie na niskich biegach. Na najwyższym biegu nie jest załączony żaden rezystor, a więc straty nie występują.

Maximizer jest regulatorem typu PWM (Pulse Wide Modulation) czyli modulacji szerokości impulsu. Jest to regulacja praktycznie pozbawiona strat, płynna w całym zakresie obrotów. Maximizer przynosi szczególnie duże zyski przy niedużych prędkościach płynięcia. Możemy przepłynąć wówczas dużo dłuższy dystans, czasami nawet kilkakrotnie.

 

Płynięcie z użyciem Maximizera.

 

Jako regułę powinniśmy przyjąć, że pływamy na najwyższym biegu silnika, a prędkość regulujemy Maximizerem. Straty energii elektrycznej będą wtedy najniższe, a dystans możliwy do przepłynięcia najwyższy. W słoneczny dzień, przy niedużej prędkości może być nawet nieograniczony.

 

Kolejne czynności dla uruchomienia Maximizera:

 • Sprawdzamy czy jest wyłączony Maximizer – czy nie świeci się lampka sygnalizacyjna na sterowniku Maximizera.
 • Włączamy silnik na najwyższy bieg;
 • Przekręcamy w lewo (przeciwnie do kierunku ruchu wskazówek zegara) do oporu gałkę sterownika Maximizera. Włączamy wyłącznikiem Maximizer. Powinna zapalić się lampka sygnalizacyjna obok wyłącznika. Przekręcając gałkę sterownika regulujemy szybkość płynięcia. Dla zatrzymania przekręcamy gałkę w lewo do oporu i wyłączamy Maximizer. Na silniku ustawiamy bieg zero. Przy dłuższym postoju dla bezpieczeństwa odłączamy przynajmniej jeden przewód silnika.

Uwaga. Jeśli w momencie włączenia Maximizera gałka sterownika nie będzie znajdować się w lewym skrajnym położeniu (zerowym) regulacja obrotów silnika nie będzie możliwa. Należy wówczas wyłączyć Maximizer, ustawić gałkę w lewym skrajnym położeniu i ponownie włączyć Maximizer. Jest to zaprogramowane zabezpieczenie przed przypadkowym załączeniem silnika i możliwością spowodowania obrażeń.

 

W trakcie wykonywania krótkotrwałych, skomplikowanych manewrów np. w marinie, stosowanie Maximizera jest uciążliwe i nieopłacalne. Ustawiamy wtedy Maximizer na najwyższą prędkość (gałka w prawo do oporu), a prędkość i kierunek obrotów silnika regulujemy przełącznikiem silnika.

 

Przy długim płynięciu okresowo sprawdzamy napięcie baterii akumulatorów na wskaźniku pod radiem. Napięcie to nawet pod obciążeniem nie powinno być niższe od 21V. Napięcie baterii poniżej 21V świadczy o głębokim rozładowaniu i może znacznie skrócić trwałość baterii.

 

W trakcie płynięcia, szczególnie po płytkiej wodzie, musimy bardzo uważać aby śrubą silnika nie uderzyć w podwodne przeszkody oraz aby w śrubę nie zaplątały się wodorosty, żyłki itp.

Może to spowodować przepalenie bezpiecznika Maximizera lub nawet poważne uszkodzenie silnika.

 

VI. Korzystanie z przetwornic napięcia.

 

Łódź jest wyposażona w dwie przetwornice napięcia: 24V na 12V prądu stałego o mocy 160W i 24V na 230V prądu zmiennego, modyfikowany sinus o mocy 500W.

Należy pamiętać o tym, że podane moce są maksymalnymi mocami szczytowymi, które mogą wystąpić w bardzo krótkim czasie. Długotrwale można obciążać przetwornice z mocą prawie o połowę niższą.

 

Przetwornica na 12V prądu stałego jest stale załączona po włączeniu włącznika głównego i zasila oświetlenie, radio, pompkę do wody, Maximizer oraz gniado G2 na panelu wskaźników. Obok gniazda znajduje się lampka sygnalizacyjna Ls2, która powinna stale się świecić po włączeniu włącznika głównego. Do gniazda typu „gniazdo zapalniczki” można podłączyć urządzenia o niewielkiej mocy przystosowane do napięcia 12V prądu stałego takie jak ładowarki telefonów, tabletów, i-podów itp.

 

Przetwornicę na 230V prądu zmiennego włączamy włącznikiem znajdującym się na dole przetwornicy. Przetwornica jest podłączona kablem z wtyczką do gniazda G1znajdującego się na panelu wskaźników. Obok gniazda znajduje się lampka sygnalizacyjna Ls1, która powinna się świecić przy włączonej przetwornicy. Do przetwornicy można podłączyć urządzenia o małej i sredniej mocy takie jak ładowarki, zasilacze notebooków, golarki elektryczne itp.

Podczas dłuższego postoju mamy dużą ilość energii elektrycznej, którą możemy wykorzystać do zasilania taniej lodówki turystycznej. Lodówkę możemy podłączyć do gniazda na panelu wskaźników lub bezpośrenio do gniazda na przetwornicy. Lodówkę ustawiamy w przewiewnym, chłodnym, zacienionym miejscu w kokpicie. Lodówka turystyczna jest wyjątkowo prądożerna. Jeśli będziemy chcieli ją używać w nocy po długotrwalym popołudniowym rejsie może ona nadmiernie rozładować akumulatory, dlatego należy sprawdzać napięcie baterii akumulatorów na wskaźniku V1, aby nie spadło poniżej 21V. Także może nam zabraknąć prądu na dłuższy rejs wcześnie rano po nocnym używaniu lodówki.

 

VII. Używanie pompki do wody

 

Tulipan jest wyposażony w pompkę wody zaburtowej. Pompka jest umieszczona na przedzie prawego schowka w kokpicie i czerpie wodę spod dna łodzi. Przed włączeniem pompki należy upewnić się czy nie jest zatkany wlot pompki wodorostami, śmieciami itp. oraz czy pod wlotem pompki jest czysta woda bez błota, mułu itp.

Pompkę włączamy włącznikiem „W5” nad zlewozmywakiem, a wypływ wody do zlewozmywaka regulujemy gałką regulatora „RP”.

 

VIII. Ładowanie zewnętrznego akumulatora

 

Łódź Tulipan może ładować zewnętrzny akumulator o napięciu 12 V lub baterię akumulatorów o napięciu 24V do dodatkowej łódki do spiningowania czy też do łódki zaprzyjaźnionego wędkarza. Układ elektryczny Tulipana umożliwia takie, bardzo łatwe ładowanie bez konieczności wyciągania akumulatora z łódki.W trakcie ładowania zewnętrznego akumulatora panel solarny podłączony do lewego regulatora ładuje baterię akumulatorów wewnątrz Tulipana, a panel solarny podłaczony do prawego regulatora ładuje odatkowy, zewnętrzny akumulator. Podłączenie prawego regulatora przełączamy przełącznikiem „WŁ” na tablicy rozdzielczej.

 

Konieczne jest przestrzeganie następującej kolejności postępowania:

 • Sprawdzamy czy przełączik „WŁ” znajduje się w górnej pozycji. (odłączone zaciski ładowania)
 • Podłączamy akumulator przeznaczony do ładowania odpowiednim kablem do zacisków ładowania na lewej stronie pawęży. Biegun ujemny „-” podłączamy do większego zacisku, a dodatni „+” do mniejszego zacisku. Regulator sam rozpozna na jakie napięcie jest przystosowany akumulator. Na wskaźniku „V2” na panelu wskaźników powinno pojawić się napięcie podłączonego akumulatora.

Uwaga: Zwracamy baczną uwagę na prawidłowość podłączenia biegunów akumulatora.

 • Włączamy ładowanie (dolna pozycja przełącznika „WŁ”).
 • Ładowanie kończymy gdy napięcie V2 osiągnie około 14 V dla akumulatora 12 V lub 28V dla baterii 24 V.
 • Wyłączamy łądowanie (górna pozycja przełącznika „WŁ”).
 • Odłączamy akumulator lub baterię akumulatorów.

IX. Awarie - diagnostyka

 

1) Po włączeniu Maximizera i przekręceniu gałki do oporu w prawo zapalają się wszystkie lampki na głowicy silnika.

 • Silnik nie pracuje na żadnym biegu lub pracuje wolno i nierówno. Najczęstsze przyczyny to: uszkodzenie przełącznika silnika lub uszkodzenie szczotkotrzymacza.
 • Silnik nie pracuje na niektórych biegach. Najczęstsze przyczyny to: uszkodzenie przełącznika silnika lub przepalenie cewek (rezystorów) regulacji prędkości w silniku.

Silnik z przepalonymi cewkami można nadal używać. Prędkość regulujemy wtedy tylko Maximizerem.

Uszkodzony przełącznik możemy wymontować i połączyć bezpośrednio w głowicy grube przewody biegnące do silnika z przewodami biegnącymi na zewnątrz do podłączania do zacisków (odpowiednio czerwony z czerwonym i czarny z czarnym). Prędkość regulujemy wtedy Maximizerem, a do tyłu płyniemy poprzez obrócenie silnika o 180 stopni.

Samodzielna wymiana przełącznika nie jest bardzo trudna. Wystarczy rozebrać głowicę silnika. Wymiana szczotkotrzymacza jest bardziej trudna ale także możliwa. Trzeba wtedy rozebrać silnik. Przy ponownym montażu dla pewności należy założyć nowe uszczelki. Szczotkotrzymacze, przełączniki i uszczelki możemy kupić w sklepach internetowych lub na Allegro.

 

2) Po włączeniu Maximizera i przekręceniu gałki do oporu w prawo nie zapalają się lampki na głowicy silnika. Dla pewności podłączamy na próbę silnik bezpośrenio do zacisków +24V i GND na tablicy rozdzielczej. Jeśli lampki się zapalą i silnik zacznie pracować oznacza to, że nie pracuje Maximizer. Sprawdzamy wówczas kolejno:

 • Czy prawidłowo załączamy Maximizer (przygałce przekręconej w lewo do oporu).
 • Czy po włączeniu Maximizera zapala się lampka obok wyłącznika. Jeśli nie sprawdzamy czy zapala się oświetlenie kabiny. Jeśli nie, a inne odbiorniki 12V np. radio czy pompka działają sprawdzamy bezpiecznik oświetlenia na tablicy wskaźników. Jeśli żaden z odbiorników 12V nie działa i na tablicy wskaźnikow nie świeci lampka obok gniazda zapalniczki12V – uszkodzona jest przetwornica 24V/12V.
 • Jeśli po włączeniu Maximizera zapala się lampka obok wyłącznika sprawdzamy bezpiecznik taśmowy silnika w stopniu mocy Maximizera, który znajduje się z tyłu schowka pod prawą ławką w kokpicie.

Jeśli te wszystkie sprawdzenia nie dają rezultatu uszkodzony jest prawdopodobnie Maximizer. Tulipanem możemy nadal pływać nie użuwając Maximizera.

W tym celu odłączamy od stopnia mocy przewody podłączone do zaciskow GND i „-Silnik”, łączymy je ze sobą np. śrubką i nakrętką M5 i izolujemy. Prędkość regulujemy wtedy przełącznikiem silnika.