do początku mapa serwisu kontakt  
Moje jachty » Solaris

Dane techniczne:

 

 Długość - 6 265 mm.

 Szerokość - 2 516 mm.

 Wysokość - 2 180 mm.

 Wysokość w kabinie - 1 900 mm.

 Zanurzenie - 150 mm.

 Masa własna z akumulatorami i panelami solarnymi - 1 800 kG

 Napęd - dwa silniki elektryczne o mocy 1 kW i napięciu 24V

 Zasilanie - 12 paneli fotowoltaicznych cienkowarstwowych o mocy 90 W

 Sterowanie - elektroniczne poprzez zmianę kierunku i wielkości obrotów silników.

 

Opis:

 

SOLARIS jest samodzielnie wybudowanym, niedużym houseboat-em przeznaczonym do pobytu i pływania czterech dorosłych osób.

Jacht jest zbudowany ze sklejki wodoodpornej. Część podwodna, kokpity i dach są pokryte laminatem epoksydowo-szklanym.

Elektryczny napęd pozwala na pływanie po najbardziej atrakcyjnych akwenach objętych strefą ciszy, których jest już bardzo dużo. Wymiary i niewielki ciężąr pozwalają na transport na lawecie samochodowej. Płaskie dno, bardzo małe zanurzenie i odpowiedni kształt części dziobowej umożliwiają pływanie po bardzo płytkich wodach i na bardzo dobry kontakt z lądem po przybiciu do brzegu.

Solarne zasilanie o mocy ponad 1kW czyni jacht całkowicie niezależnym i pozwala na korzystanie z urządzeń elektrycznych takich jak w domu. Jacht wyposażono w przetwornicę 24V - 12V oraz w drugą 24V - 230V AC pełny sinus o mocy ciągłej 1,5kW co pozwoliło na zainstalowanie normalnej domowej lodówki sprężarkowej, bojlera elektrycznego, radioodtwarzacza, telewizora i dobrego oświetlenia. Na jachcie można używać czajnika bezprzewodowego, miksera, robota kuchennego itp.

Do napędu użyłem dwóch silników elektrycznych bez głowic, z obciętymi kolumnami o uciągu 86 lbs i napięciu 24V o mocy nieco ponad 1 kW każdy. Tak niewielka moc wystarcza do pływania z niedużą prędkością przy niezbyt silnym przeciwnym lub bocznym wietrze ale za to daje prawie nieograniczony zasięg pływania.
Silniki są zamocowane po lewej i prawej stronie tylnej pawęży. Sterowanie odbywa się poprzez regulację wielkości i kierunku obrotów oparte o mikrokontroler w układzie ARDUINO.
W czasie chłodnych lub deszczowych dni jacht można ogrzewać bezpiecznym piecykiem gazowym z zamkniętą komorą spalania.

Jacht pływa po Solinie, a stacjonuje w Chrewcie.